Furnizorul de soluții pentru infrastructură energetică Electroalfa a trecut în premieră pe prima poziție în topul firmelor din Botoșani, conform Termene Pasp, într-o analiză care ia în calcul companiile care au depus deja bilanțul pe anul 2024, cele mai recente date disponibile pentru marea majoritate a companiilor.
Mai exact, compania Electro-Alfa International (RO7348194), ca firmă individuală, a avut afaceri de 649,5 mil. lei în 2024, în creștere cu 50% față de anul anterior, un profit net de 55,4 mil. lei, în creștere cu 53%, respectiv 282 de angajați, în creștere cu 21%.
Compania s-a listat în martie 2026 pe piața principală a Bursei de Valori București (BVB), în urma unui IPO de aproape 580 mil. lei, marcând prima ofertă publică închisă anticipat din istoria BVB. La bursă, acționariatul Electroalfa este format din Gheorghe Ciubotaru (52%), Electro Alfa Management (13%), alături de persoane juridice, cu peste 30%, respectiv persoane fizice, cu sub 5%.
În spatele Electro Alfa Management se află Gheorghe Ciubotaru, Manuel Gosav, George Ciubotaru, Ioan Cezar Rosin, Constantin Todi, Ionel Parpalea, Ștefan Petrea, Decebal Mighiu, Dorina Bălan, Constantin-Cristian Bugheanu, Gabriela Nechifor și Mihai-Alexandru Arhip.
Cum s-a schimbat top 10 în perioada 2008-2024
Topul celor mai mari companii din județul Botoșani a suferit schimbări importante în perioada 2008-2024, în contextul în care doar două companii care erau prezente în top în urmă cu 17 ani se mai regăsesc la vârful mediului de business la nivelul anului 2024.
Cea mai mare dintre acestea este furnizorul de soluții pentru infrastructură energetică Electroalfa, urmată de furnizorul de sisteme și servicii de inginerie pentru utilități publice Elsaco Electronic (RO7464520), parte din grupul Elsaco.
De cealaltă parte, și-au făcut loc în clasament companii noi, precum producătorul de carne Doly-Com Distribuție (RO34495770), constructorul Cornell’s Floor (RO24616580) sau furnizorul de soluții de automatizare Vestra Industry (RO15969249), desprins din grupul Elsaco.
Pe lista noilor intrați mai regăsim procesatorul de carne SamCom (RO15347823), constructorul Simion Tehnostruct (RO39908567), producătorul de costume Formens (RO12153083), producătorul de carne Dadycom și retailerul Ovisim Impex (RO6481450).
Printre numele care au ieșit din top în ultimii 17 ani se numără retailerul Danilux (RO12598561), procesatorul de carne Doly-Com (RO9194636), producătorul de textile Rolana Tex (RO18697920), producătorul de textile Carreman (RO15031617), constructorul Victor Construct (RO4013062), producătorul de ambalaje FPS Flexibles (RO14806618), fosta Greif Flexibles, retailerul Pita (RO637764), dar și Grupul de Distribuție ETA (RO12273950).
Profitul și angajatorii
Când vine vorba despre companiile cu cel mai mare profit net dintre firmele din județul Botoșani pe anul 2024, pe primul loc se află constructorul Simion Tehnoconstruct, cu un profit net de 67,3 mil. lei în 2024, în creștere cu 67%, la o cifră de afaceri de 337,8 mil. lei, în scădere cu 17%.
Constructorul este deținut de Elisei Bidu și Viorel Simion. Pe locul doi se află Termica (RO12918330), fostul furnizor public de energie termică din Botoșani, cu un profit de 55,9 mil. lei în 2024, însă acest rezultat este mai degrabă unul excepțional, care a venit pe fondul valorificării unor active, în contextul în care compania este în faliment de mai bine de un deceniu.
Podiumul este completat de Electroalfa, cu un profit net de 55,4 mil. lei în 2024, în creștere cu 53%, la o cifră de afaceri de 649,5 mil. lei, în creștere cu 50%.

Cel mai mare angajator dintre firmele înregistrate în Botoșani este producătorul de costume Formens, cu 816 angajați în 2024, în scădere cu 15% față de anul anterior. Compania este controlată de cetățeanul francez Gerard Justin Joseph Losson, atât în mod direct, cât și prin firma franceză ICGL.
Producătorul de ambalaje industriale flexibile FPS Flexibles România se află pe locul doi în topul angajatorilor, cu 596 de angajați în 2024, în scădere cu 11% față de anul anterior. Compania este controlată de entitatea olandeză FPS Investments.
Locul trei este ocupat de compania de apă-canal Nova ApaServ (RO26161230), cu 478 de angajați în 2024, în creștere cu 1% față de anul anterior. Compania este deținută de Județul Botoșani, Municipiul Botoșani, Municipiul Dorohoi, alături de alte cinci orașe și 54 de comune din județul Botoșani.

Top 50 companii din Botoșani
Analiza top 50 companii din județul Botoșani a fost realizată de echipa Termene Business Hub pe baza companiilor care au depus deja bilanțul pe anul 2024. Firmele sunt ordonate în funcție de cifra de afaceri. Procentele acționarilor sunt rotunjite la două zecimale. Pentru anul 2025 nu sunt suficiente bilanțuri depuse până la acest moment pentru a avea o imagine la nivel de județ.
1. Electro-Alfa International, ca firmă individuală, a avut afaceri de 649,5 mil. lei în 2024, un profit net de 55,4 mil. lei și 282 de angajați. Furnizorul de soluții pentru infrastructură energetică este listat la BVB, unde acționariatul este format din Gheorghe Ciubotaru, cu 52%, Electro Alfa Management (RO38954352), cu 13%, alături de persoane juridice, cu peste 30%, respectiv persoane fizice, cu sub 5%.
2. Doly-Com Distribuție a înregistrat o cifră de afaceri de 526,3 mil. lei în 2024, un profit net de 9 mil. lei și 467 de angajați. Producătorul de carne este deținut de Doina Căzăcuț.
3. Elsaco Electronic a avut afaceri de 438,4 mil. lei în 2024, un profit net de 22,6 mil. lei și 294 de angajați. Furnizorul de sisteme și servicii de inginerie pentru utilități publice este deținut de Elsaco Holding, în spatele căreia se află Valeriu Iftime (40%), Ovidiu Jitaru (20%), Petru Parfenov (20%) și Doru Popa (20%).
4. Cornell’s Floor a avut afaceri de 437,1 mil. lei în 2024, un profit net de 27 mil. lei și 308 angajați. Constructorul este deținut de Elena-Mirela Țiprigan.
5. Vestra Industry a înregistrat afaceri de aproape 380 mil. lei în 2024, un profit net de 25,8 mil. lei și 103 angajați. Furnizorul de soluții de automatizare este deținut de Elsaco Holding.
6. SamCom AS a avut o cifră de afaceri de 375,7 mil. lei în 2024, un profit net de 19,8 mil. lei și 99 de angajați. Procesatorul de carne este deținut de Ștefan Tipu.
7. Simion Tehnoconstruct a înregistrat afaceri de 337,8 mil. lei în 2024, un profit net de 67,3 mil. lei și 70 de angajați. Constructorul este deținut de Elisei Bidu și Viorel Simion.
8. Formens a avut afaceri de 301,5 mil. lei în 2024, un profit net de 36,1 mil. lei și 816 angajați. Producătorul de costume este deținut de cetățeanul francez Gerard Justin Joseph Losson, atât în mod direct, cât și prin firma franceză ICGL.
9. Dadycom a înregistrat afaceri de 242,4 mil. lei în 2024, un profit net de 1,3 mil. lei și 71 de angajați. Producătorul de carne este deținut de Raluca Tipu.
10. Ovisim Impex a avut afaceri de 219,7 mil. lei în 2024, un profit net de 15,1 mil. lei și 291 de angajați. Retailerul este deținut de Ovidiu-Lucian Huțu (49,95%), Simona-Gabriela Ionescu (49,95%) și Emil Huțu (0,1%).
11. Rolana Tex a înregistrat afaceri de 180,1 mil. lei în 2024, o pierdere netă de aproape 835.000 de lei și 251 de angajați. Producătorul de textile este deținut de Rifil, în spatele căreia se află acționari din Italia și Elveția, dar și cetățeni români.
12. Carreman România a avut afaceri de 169,7 mil. lei în 2024, un profit net de 5,4 mil. lei și 303 angajați. Producătorul de textile este deținut de entitatea franceză Carreman International.
13. Prodalcom Distribution (RO25189470) a înregistrat afaceri de aproape 153 mil. lei în 2024, un profit net de 3,3 mil. lei și 192 de angajați. Distribuitorul de băuturi cunoscut pentru brandul Voronskaya este deținut de Aurora Esmeralda Catană (33,34%), Cornel-Costică Sfaiter (33,33%) și Dumitru Ursu (33,33%).
14. Conrec Agremin Trans (RO609357) a avut afaceri de 150,6 mil. lei în 2024, un profit net de 6,3 mil. lei și 154 de angajați. Constructorul este deținut de Milică Dincu.
15. Grupul de Distribuție ETA (RO12273950) a avut afaceri de 145,8 mil. lei în 2024, un profit net de 2,5 mil. lei și 115 angajați. Distribuitorul FMCG este deținut de Gianina Liliana Parascanu (35%), Iulian Parascanu (35%) și Ștefan Parascanu (30%).
16. Soybean And Mays Prod Cooperativa Agricola (RO39566260) a înregistrat afaceri de 141 mil. lei în 2024, un profit net de peste 2 mil. lei și 10 angajați. Cooperativa este formată din 7 producători de cereale.
17. FPS Flexibles România a avut o cifră de afaceri de 140,7 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 43,2 mil. lei și 596 de angajați. Producătorul de ambalaje industriale flexibile este controlat de entitatea olandeză FPS Investments.
18. Comcereal (RO8278020) a înregistrat afaceri de 125 mil. lei în 2024, o pierdere netă de aproape 7 mil. lei și 147 de angajați. Compania agricolă este listată la bursă, unde acționariatul este format din Prutul, Margareta Andreev, Marian Andreev, Nicoleta-Cristina Andreev, alături de persoane fizice, persoane juridice și Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului.
19. Meat Team Quality (RO33778980) a avut afaceri de 122,6 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 6 mil. lei și 66 de angajați. Distribuitorul de produse din carne este deținut de Manuela Dițu.
20. Five Continents Group (RO16351776) a înregistrat afaceri de 111,5 mil. lei în 2024, un profit net de 3,7 mil. lei și 127 de angajați. Producătorul de lactate este deținut de Tonino-Iuri Boldea-Chirilă, Hani Khalil, Liana-Simona Grecu, Eduardo-Akil Khalil și Cătălina-Anca Boldea-Chirilă. Extra: compania a depus bilanțul și pentru anul 2025, unde a avut afaceri de 138,5 mil. lei, un profit net de 5,4 mil. lei și 135 de angajați.
21. Elsaco Solutions (RO14364265) a avut afaceri de 110,7 mil. lei în 2024, un profit net de 9,8 mil. lei și 54 de angajați. Furnizorul de soluții software este deținut de Dumitru Iftime, Ovidiu Jitaru, Petru Parfenov și Doru Popa.
22. Vulturi (RO17782459) a înregistrat o cifră de afaceri de 110,3 mil. lei în 2024, un profit net de 17,4 mil. lei și 160 de angajați. Compania activă în extracția pietrișului și nisipului este deținută de Luminița Cepoi.
23. Bahm Construcții Civile și Industriale (RO33648158) a înregistrat afaceri de 102 mil. lei în 2024, un profit net de 21,4 mil. lei și 30 de angajați. Constructorul este deținut de Ionuț Nichifor. Extra: compania a depus și bilanțul pe anul 2025, unde a avut afaceri de 125,3 mil. lei, un profit net de aproape 29 mil. lei și 52 de angajați.
24. Simi Impex (RO6897461) a avut afaceri de 101,7 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 3 mil. lei și 62 de angajați. Compania care operează benzinăriile Cristal este deținută de Victor Purice (50,06%) și Petrino Purice (49,84%).
25. Jetoil Downstream (RO25119245) a înregistrat o cifră de afaceri de 89,5 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 2,1 mil. lei și 17 angajați. Retailerul de carburanți este deținut de Cristi-Valentin Fedor. Extra: compania a depus și bilanțul pe 2025, unde a avut afaceri de 94,2 mil. lei, un profit net de 1,7 mil. lei și 18 angajați.
26. Nova ApaServ (RO26161230) a avut afaceri de aproape 94 mil. lei în 2024, un profit net de 4,6 mil. lei și 478 de angajați. Compania de apă-canal este deținută de Județul Botoșani, Municipiul Botoșani, Municipiul Dorohoi, alături de alte cinci orașe și 54 de comune din județul Botoșani.
27. Proagro (RO622674) a înregistrat afaceri de 93,1 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 20,9 mil. lei și 55 de angajați. Compania agricolă este deținută de Cătălin Marian Livadariu.
28. Cereal Landmar (RO34356038) a avut afaceri de 89,5 mil. lei în 2024, un profit net de 1,1 mil. lei și 3 angajați. Compania agricolă este deținută de Constantin Țugui. Extra: compania a depus și bilanțul pe 2025, unde a avut afaceri de 127 mil. lei, un profit net de 1,2 mil. lei și 3 angajați.
29. Sagrod (RO628782) a înregistrat afaceri de 83 mil. lei în 2024, un profit net de 4,3 mil. lei și 215 angajați. Procesatorul de carne este este deținut de Dan-Marius Țimpău.
30. Gafco Construct (RO21731712) a avut afaceri de 81,6 mil. lei în 2024, un profit net de 17,3 mil. lei și 66 de angajați. Constructorul este deținut de Florin Grosu.
31. Vicol Generation Business-România (RO37295920) a înregistrat afaceri de 79,1 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 9,7 mil. lei și 139 de angajați. Retailerul de îmbrăcăminte este deținut de Andrei Ciprian Vicol și este administrat de Darian Ioan Vicol, antreprenorul din spatele brandului Made by Society, adică fostul Vagabond.
32. Big Conf (RO14829417) a avut afaceri de aproape 77 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 4,9 mil. lei și 128 de angajați. Constructorul este deținut de Marilena Conțac.
33. Irinik (RO15743577) a înregistrat afaceri de 75,9 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 4 mil. lei și 170 de angajați. Retailerul de bijuterii care operează sub brandul Sabrini este deținut de Ioan Matei.
34. Electro Alfa Servicii Inginerie (RO40626268) a înregistrat afaceri de 75,3 mil. lei în 2024, un profit net de 3,5 mil. lei și 124 de angajați. Compania de inginerie este deținută de Gheorghe Ciubotaru (90%) și Mioara Ciubotaru (10%).
35. Spicul 2 (RO622194) a avut afaceri de 72,2 mil. lei în 2024, un profit net de 4 mil. lei și 234 de angajați. Producătorul de lactate este deținut de Ramona Grădinaru (33,35%), Dinu Surigiu (33,32%) și Mădălina Surigiu (33,32%).
36. Sancos (RO3503155) a înregistrat afaceri de 70,7 mil. lei în 2024, un profit net de 1,9 mil. lei și 21 de angajați. Producătorul de cereale este deținut de Costel Nazare.
37. Super Splendid (RO22042589) a avut afaceri de 70,1 mil. lei în 2024, un profit net de 4 mil. lei și 106 angajați. Compania activă în comerț este deținută Bogdan Tarînt (30%) și Splendid SRL (70%), în spatele căreia se află Remus Tarînt (50%) și Doina Kelich (50%).
38. Lacto Solomonescu (RO3571192) a înregistrat afaceri de 69,8 mil. lei în 2024, un profit net de 5,6 mil. lei și 128 de angajați. Producătorul de lactate este deținut de Dumitru Solomonescu (50%) și Carmen Geanina Solomonescu (50%).
39. Sabco-S (RO17124453) a avut afaceri de 67,8 mil. lei în 2024, un profit net de 714.600 de lei și 87 de angajați. Compania de comerț este deținută de Leonard Ciubotariu (50%) și Ștefania Ciubotariu (50%).
40. Modern Calor (RO26892574) a înregistrat afaceri de 67,4 mil. lei în 2024, un profit net de 26.300 de lei și 177 de angajați. Furnizorul de energie termică este deținut de Municipiul Botoșani.
41. Pandoras Courier (RO34032503) a avut afaceri de 67,2 mil. lei în 2024, un profit net de 5,7 mil. lei și 323 de angajați. Compania de curierat este deținută de Ionuț Babiuc și Ramona Babiuc. Extra: compania a depus și bilanțul pe 2025, unde a obținut afaceri de 80,3 mil. lei, un profit net de 7,1 mil. lei și 355 de angajați.
42. Berișteanu Impex (RO3671876) a înregistrat afaceri de 65,3 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 935.000 lei și 62 de angajați. Retailerul de carburanți este deținut de Bogdan Iulian Berișteanu (45%), Bogdana-Veronica Grădinaru (45%) și Minodora Berișteanu (10%).
43. Electro Alfa Cm (RO17005541) a avut afaceri de 64,8 mil. lei în 2024, un profit net de 1,6 mil. lei și 211 angajați. Acționariatul companiei este format din Gheorghe Ciubotaru (56%), Mioara Ciubotaru (11%) și Electro Alfa Servicii Inginerie (33%).
44. Nordic Romar (RO5380091) a înregistrat afaceri de 62,2 mil. lei în 2024, un profit net de 3,4 mil. lei și 198 de angajați. Compania activă în comerț este deținută de Marius-Giani Rotaru.
45. Mira-Com (RO3371542) a avut afaceri de 61,8 mil. lei în 2024, un profit net de 686.500 de lei și 85 de angajați. Compania activă în comerțul cu materiale de construcții și carburant este deținută de Mariana Mirăuță, Sorin Mirăuță și Ion-Mihai Mirăuță.
46. Agremin Trans (RO16080189) a înregistrat afaceri de 60,7 mil. lei în 2024, un profit de 4,2 mil. lei și 134 de angajați. Compania deținută de Milică Dincu a fost radiată la începutul anului 2026. Extra: compania a depus și bilanțul pentru anul 2025, unde a avut afaceri de 59,8 mil. lei, un profit net de 3,6 mil. lei și 131 de angajați.
47. Castilio (RO15848735) a avut afaceri de 58,7 mil. lei în 2024, un profit net de 4,7 mil. lei și 69 de angajați. Distribuitorul de materiale de construcții este deținut de Ionuț Popescu. Extra: compania a depus și bilanțul pe anul 2025, unde a avut afaceri de 58 mil. lei, un profit net de 3,8 mil. lei și 67 de angajați.
48. Anca Farm (RO13150581) a înregistrat afaceri de 55,9 mil. lei în 2024, un profit net de 5,7 mil. lei și 67 de angajați. Rețeaua de farmacii este deținută de Cătălina-Anca Boldea-Chirilă.
49. Ela-General Com (RO4766923) a avut afaceri de 54,5 mil. lei în 2024, un profit net de 4,7 mil. lei și 11 angajați. Traderul de cereale este deținut de Ioan Irinciuc. Extra: compania a depus și bilanțul pe 2025, unde a avut afaceri de 98,4 mil. lei, un profit net de aproape 6 mil. lei și 12 angajați.
50. Cereal Bac (RO18511261) a înregistrat afaceri de 54,2 mil. lei în 2024, un profit net de 535.800 de lei și 23 de angajați. Traderul de cereale este deținut de Adriana Barabas. Extra: compania a depus și bilanțul pe 2025, unde a avut afaceri de 106,4 mil. lei, un profit net de 80.000 de lei și 23 de angajați.













.png)


































.png)

