Cele mai profitabile companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 10 mai

Scris de
Amelia Turp
Cele mai profitabile companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 10 mai
Peste 33.000 de companii au depus bilanțul pe 2025. OMV Petrom conduce cu 3,1 miliarde lei profit, urmat de BSOG Holding (1,7 mld) și Imobilis Invest (528 mil).

Companiile din România au la dispoziție până la 2 iunie 2026 pentru a depune bilanțul pentru anul 2025, însă peste 33.000 dintre ele au făcut-o deja până acum.

Până pe 10 mai 2026, 33.497 de companii au depus situațiile financiare aferente anului 2025, conform datelor centralizate de Termene.ro din bazele de date ale Ministerului Finanțelor. Împreună, aceste firme au raportat o cifră de afaceri agregată de 300,8 miliarde de lei în 2025. Pentru firmele care au raportat rezultate atât în 2025, cât și în 2024, cifra de afaceri cumulată a crescut cu 10,7% față de anul precedent, profitul net cumulat a ajuns la 21,2 miliarde de lei (+24,2%), iar numărul de angajați cumulat a fost de 369.879, în creștere cu 1,6%.

Precizare: Evoluțiile de la un an la altul includ doar companiile care au raportat rezultatele atât în 2024, cât și în 2025.

Cea mai profitabilă firmă care a depus bilanțul pentru 2025 este OMV PETROM SA (RO1590082), cu un profit net de 3,1 miliarde de lei, în scădere față de 4,1 miliarde în 2024. Cifra de afaceri a companiei a fost de 30,8 miliarde de lei (+3,8%), iar numărul de angajați a scăzut de la 7.207 la 6.701. Activează în extracția petrolului brut. Acționariatul este format din OMV AKTIENGESELLSHAFT (51,2%, Austria), Ministerul Energiei (20,7%) și persoane juridice și fizice cu participații minoritare.

Pe locul doi se află BSOG HOLDING ACTIVITY SA (RO35032510), cu un profit net de 1,7 miliarde de lei, față de 6,5 milioane în 2024. Compania nu a raportat cifră de afaceri pentru 2025, activând în activități ale direcțiilor și birourilor administrative centralizate. Acționariatul este format din CIEP ROMANIA S.C.A. (99,9998%, Luxemburg) și CIEP ROMANIA FINANCE S.A.R.L. (0,0002%, Luxemburg).

Podiumul este completat de IMOBILIS INVEST SRL (RO32460600), cu un profit net de 528 de milioane de lei, față de o pierdere de 1,4 milioane în 2024. Compania activează în activități ale holdingurilor. Acționariatul este format din trei companii românești în cote egale de aproximativ o treime fiecare: SETCREST INVEST SRL (deținută de Stefan Gadola, 100%), SINERGY CAPITAL SRL (deținută de Tudor Alexandru Socea (90%) și Ioan Socea (10%)) și GREENCORE HOLDCO SRL (deținută de Pal Peter (70%), Peter Andras (10%), Peter Zsuzsa (10%) și Peter-Brezovsky Tamas (10%)).

Pe locul patru în topul celor mai profitabile companii care au depus bilanțul pe 2025 regăsim ELECTRICA FURNIZARE SA (RO28909028), cu un profit net de 245 de milioane de lei, inversând pierderea de 355 de milioane din 2024. Cifra de afaceri a crescut cu 6,1%, la 9,2 miliarde de lei. Activează în producția, transportul și distribuția energiei electrice. Proprietarii sunt SOCIETATEA ENERGETICĂ ELECTRICA SA (99,99%, deținută de Statul Român prin Ministerul Energiei cu 49,8%, restul flotant) și SOCIETATEA FILIALA DE ÎNTREȚINERE ȘI SERVICII ENERGETICE „ELECTRICA SERV" SA (0,0002%).

Pe locul cinci se află BILKA STEEL SRL (RO21520278), cu un profit net de 203 de milioane de lei, în creștere față de 146 milioane în 2024. Cifra de afaceri a crescut cu 14,4%, la 1,6 miliarde de lei, iar numărul de angajați a avansat de la 730 la 824. Activează în fabricarea produselor metalice obținute prin deformare plastică. Asociat unic este Horatiu-Mihai Tepes (100%).

Locul șase revine ZENTIVA SA (RO336206), cu un profit net de 198 de milioane de lei, în scădere față de 251 milioane în 2024. Cifra de afaceri a crescut cu 1,7%, la 1,1 miliarde de lei. Numărul de angajați a crescut de la 1.052 la 1.067. Activează în fabricarea preparatelor farmaceutice. Acționariatul este format din ZENTIVA GROUP A.S (99,97%) și AL SIRONA(LUXEMBOURG) ACQUISITION S.A.R.L. (0,03%).

Pe locul șapte se află EGGER ROMANIA SRL (RO16136689), cu un profit net de 196 de milioane de lei, în creștere față de 171 milioane în 2024. Cifra de afaceri a avansat cu 6,0%, la 2,3 miliarde de lei, iar numărul de angajați a crescut de la 843 la 871. Activează în fabricarea produselor din lemn, plută, paie și din alte materiale vegetale. Acționar principal este EGGER CEE HOLDING GMBH (St. Johann in Tirol, Austria, 99,999975%).

Pe locul opt regăsim BANEASA DEVELOPMENTS SRL (RO15108621), cu un profit net de 187 de milioane de lei, practic identic cu 2024 (187 milioane). Cifra de afaceri a crescut de la 299 milioane la 308 milioane de lei. Compania are 84 de angajați. Activează în închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate. Acționar unic este SPESSO TRADING LIMITED (Cipru, 100%).

Pe locul nouă se află DISTRIBUTIE ENERGIE OLTENIA SA (RO14491102), cu un profit net de 187 de milioane de lei, în scădere față de 260 milioane în 2024. Cifra de afaceri a crescut cu 7,0%, la 1,7 miliarde de lei, iar numărul de angajați a avansat de la 1.499 la 1.607. Activează în producția, transportul și distribuția energiei electrice. Acționar principal este FELIX DISTRIBUTION HOLDINGS SRL (99,99%), deținută integral de FELIX DISTRIBUTION INVESTMENTS S.A.R.L (Luxemburg, 100%).

Top zece al celor mai profitabile companii care au depus bilanțul pe 2025 este completat de PREMIER RESTAURANTS ROMANIA SRL (RO6205722), cu un profit net de 181 de milioane de lei, în creștere față de 174 milioane în 2024. Cifra de afaceri a avansat cu 12,5%, la 2,3 miliarde de lei, iar numărul de angajați a crescut de la 5.084 la 5.615. Activează în restaurante. Compania este deținută de PREMIER CAPITAL P.L.C. (Malta, 100%).

Datele sunt preliminare și reflectă exclusiv bilanțurile depuse înainte de termenul legal. Companiile mari depun, de regulă, situațiile financiare mai aproape de data-limită sau chiar cu întârziere.

Termene.ro este o sursă de referință pentru analize economice și conținut de business, nu un generator de trafic de clickbait. Misiunea noastră este să furnizăm informație relevantă, riguroasă și ușor de înțeles, bazată pe date concrete și susținută de expertiză profesională. Ne adresăm profesioniștilor care au nevoie de acuratețe pentru a lua decizii corecte.

Află aici mai multe despre politica editorială a Termene Business Hub.
Cele mai mari companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 5 aprilie
Profi, în anul tranzacției. Pierderi istorice de 537 mil. lei în 2025. Începând de astăzi, Profi și Mega Image operează sub o
Top 50 companii din Argeș. De la Pic și Conarg la Horse, Lear și Karcher. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2
Chipsuri, conserve, salate și nuci. Profiturile procesatorilor de fructe și legume au crescut cu 660% în perioada 2008-2024.
Iași în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu 670% în perioada 2008-2024. Dezvoltarea software și ingineria s
Top 50 companii din Maramureș. De la Italsofa, Unio și Moeller la Aramis, Universal Alloy și Eaton. Cum s-a schimbat vârful c
Acvacultura și pescuitul, un sector de 580 mil. lei în care profiturile au intrat la apă. Liderul pieței este în concordat pr
Timiș în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu aproape 380% în perioada 2008-2024. Timișul găzduiește cele ma
Top 50 companii din Buzău. De la Romet și Relad la Getica 95, Voestalpine și Global Cash & Carry. Cum s-a schimbat vârful cla
Afaceri cu păduri. Suedezii din familia IKEA, singurii străini din top 20, într-o piață dominată de capital românesc. Analiza
Wargha Enayati: Vrem să răspândim conceptul de concierge doctor pe plan național, în următorii cinci ani | A fost odată în bu
SIM, Lacto Prod și Monor, singurele companii românești din topul producătorilor de lactate. Profiturile au crescut, numărul d
Covrigăriile câștigă teren. Profiturile din producția de panificație și patiserie au crescut de 10,7 ori în perioada 2008-202
Profiturile industriei produselor din carne au crescut de opt ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile s-au triplat |
Profiturile din transporturile rutiere de mărfuri au crescut de 12 ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile au crescut
Marius și Dan Ștefan, Autonom: Mândria noastră cea mai mare este că am construit un sistem în care colegii noștri învață | A