Economica.net | România ar putea avea beneficia, din vară, de un traseu de autostradă continuu de 475 km. Va lega Oltenia de Marea Neagră
- Economica.net anunță că din vara România ar putea avea beneficia de un traseu de autostradă continuu de 475 km, care va lega Oltenia de Marea Neagră.
Anul acesta, odată cu deschiderea de noi tronsoane de autostradă, România va depăși record după record în materie de cel mai lung traseu neîntrerupt de șosea de mare viteză.
În această vară, odată cu finalizarea lotului 3 Sud din Autostrada Bucureștiului (A0) și a tronsonului 4 al Drumului Expres Craiova – Pitești (DEx12), va rezulta un traseu de la Craiova la Constanța de circa 475 de kilometri, peste recordul actual de 250 de kilometri de autostradă continuă.
„În anul 2025, vom realiza Mica Unire prin infrastructură rutieră, ceea ce înseamnă că vom uni Oltenia, Muntenia, Dobrogea și Moldova la nivel de autostradă, putând să circulăm neîntrerupt pe drum de mare viteză, cel puțin, pe axele: – Craiova – Pitești – București – Ploiești – Buzău – Focșani – Bacău (575 km) – Constanta – București – Pitesti – Craiova (475 km) – Bacău – Focșani – Buzău – Ploiești – București – Constanța (506 km)”, estima la începutul anului secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu, conform Economica.net.
Termenele
Prima axă deschisă din cele trei va fi Constanța – Craiova. Și asta pentru că, în pachetul de inaugurări de primăvară – vară, este prevăzut lotul 3 al A0 Sud, construit de Aktor, cât și restul tronsonului 4 al DEx12, realizat de UMB. Pe 14 aprilie, secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a anunțat că a fost pe Tronsonul 4: Colonești-Piteși și al Drumului Expres Craiova – Piteși DEx12, pentru a verifica evoluția lucrărilor pe restul kilometrilor rămași spre finalizare.
DEx12, în pachetul de inaugurări de primăvară – vară „Este vorba despre diferența de 12 km de drum expres cuprinsă în continuare de la nodul rutier Albota până la nodul rutier de legătură cu Autostrada București – Pitești A1, care fac parte din pachetul de primăvara-vară de drumuri de mare viteză pe care le dăm în trafic în prima parte a anului acesta”, a explicat oficialul de la Transporturi.
Mai multe amănunte în articolul din Economica.net.
Recomandări articole Business News by termene.ro
Lista firmelor și asociațiilor care oferă cursuri de antreprenoriat la Start-Up Nation 2025
IMM-urile din București și Ilfov pot accesa fonduri de 70 de milioane pentru investiții în inovare
Costul orei de muncă în România rămâne, de un deceniu, cu 20 de euro sub media UE
Nouă propunere legislativă: Fără impozit de 3% pentru moștenitori și foști soți care vând imobile