Studiul de fezabilitate pentru Complexul Feroviar București a fost finalizat și avizat de CFR SA | Economica.net

Economica.net anunță că Studiul de fezabilitate pentru modernizarea liniilor și instalațiilor din Complexul Feroviar București este finalizat și avizat în cadrul Consiliului Tehnico-Economic al Companiei Naționale de Căi Ferate „CFR”-SA., aflându-se în prezent în etapa de promovare a documentației tehnico - economice la nivelul Consiliului Tehnico - Economic al Ministerului Transporturilor și Infrastructurii.

„Ulterior, acesta va fi supus avizării de către Consiliul Interministerial de Avizare Lucrări Publice de Interes Național și Locuințe, urmând ca, în final, să fie emisă Hotărârea de Guvern pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici ai obiectivului de investiții Modernizarea liniilor și instalațiilor din Complexul Feroviar București”, au explicat reprezentanții CFR SA pentru Economica.net.

Proiectul

Potrivit lor, acest obiectiv de investiții este finanțat din fonduri externe nerambursabile alocate prin Programul Transport 2021 – 2027.

Proiectul de modernizare a Complexului Feroviar București include două faze.

În prima fază, sunt prevăzute obiective precum:

  • lucrări de reînnoire și electrificare pe inelul feroviar de nord, sectorul Pasărea – Otopeni – Ramificația Buciumeni – Săbăreni/Chitila – Chiajna;
  • reînnoire pachet linii de la semnalele de la intrare în Gara de Nord;
  • creșterea capacității de circulație pentru implementarea trenului metropolitan prin asigurarea tranzitului de marfă pe inel feroviar nord.

Cea de-a doua fază a proiectului prevede lucrări de modernizare completă a liniilor, dublare și electrificare.

1,8 miliarde de euro

Valoarea estimată a  lucrărilor este de 1,8 miliarde de euro. Licitația pentru lucrări urma să fie lansată în primul trimestru al acestui an, potrivit unor estimări din 2025.

Amintim că proiectantul Complexului Feroviar București a propus, printre altele, ca trenurile care vin de la Constanța să se oprească la Băneasa, pentru a reduce circulația din Gara de Nord. În acest sens, la Băneasa ar urma să fie dezvoltată stația și să fie construită o clădire nouă.

Mai multe amănunte în articolul publicat de Economica.net.

Distribuie acest articol