Rezultatul, aproape identic cu recordul din 2024, de 187,4 milioane de lei, confirmă că acest mall rămâne cel mai profitabil centru comercial din București.
Evoluție 2015-2025 și creștere permanentă în ultimii cinci ani
Privind în urmă la evoluția din ultimii zece ani, se poate constata că în 2015, compania Băneasa Developments (RO15108621) raporta un profit net de 61,1 milioane de lei. Rezultatele din 2025 arată că profitul este de aproape trei ori mai mare, iar cifra de afaceri a crescut de la 208 milioane de lei la 308 milioane de lei.
Pandemia a fost singurul moment mai complicat din evoluția acestui centru comercial. Dacă în 2019 compania raporta o cifră de afaceri de 233 de milioane de lei, în 2020 aceasta a căzut cu 31%, la 160,7 milioane de lei, cel mai slab rezultat din ultimul deceniu.
Însă din 2021, odată ce restricțiile pandemice au început să-și piardă din putere, revenirea a fost rapidă, iar centrul comercial a raportat cinci ani de creștere neîntreruptă: s-a ajuns la afaceri de 216 milioane de lei în în 2021, peste 250 de milioane de lei în 2022, 278 de milioane de lei în 2023, 298 de milioane de lei în 2024 și 308 milioane de lei în 2025.
Marja medie de profit din această perioadă se apropie de 60%, ceea ce este semnificativ pentru o companie care trăiește din administrarea de spații și din încasarea de chirii.
În ce privește personalul, în 2015, compania avea 185 de angajați, iar în 2025, numărul scăzuse la 84.
Planuri de extindere. Competiția cu AFI Cotroceni
Potrivit informațiilor Profit.ro, Băneasa Developments a anunțat planuri de extindere a mallului cu aproximativ 23.000 de metri pătrați pe terenul din fața intrării principale, în prezent o parcare exterioară. Finalizarea proiectului ar transforma Băneasa în cel mai mare mall din România ca suprafață, depășind actualul lider, AFI Cotroceni.
Operat de Cotroceni Park SA (RO16785112) și inaugurat în 2009, acesta este cel mai mare mall din România ca suprafață, având 90.000 de metri pătrați, cu 5.000 mp în plus față de cei 85.000 mp din Băneasa.
În ce privește rezultatele financiare, Băneasa Shopping City stă mai bine. AFI Cotroceni a raportat o cifră de afaceri de 301 milioane de lei la nivelul anului 2024, dar a închis anul cu o pierdere netă de 59,5 milioane de lei. La nivelul anului 2024, Băneasa a raportat venituri aproape identice și un profit de 187,4 milioane de lei.
Structura de proprietate: Spesso Trading Limited
Băneasa Shopping City a fost deschis în aprilie 2008, în urma unei investiții de 150 de milioane de euro, pe un teren de circa 220 de hectare în nordul Capitalei. Proiectul a pornit în 2006 ca parte dintr-un ansamblu mai amplu, care include și spații de birouri, zone rezidențiale și retailul adiacent, IKEA, Dedeman, Decathlon.
Compania care operează mallul, Băneasa Developments, are ca acționar unic Spesso Trading Limited, înregistrată în Cipru. Afacerea a fost atribuită de-a lungul timpului unui grup de oameni de afaceri români care îl includea pe Gabriel Popoviciu. Acesta a fost achitat definitiv în 2025 în dosarul „Ferma Băneasa", în care fusese condamnat inițial în 2017 la șapte ani de închisoare. Dosarul viza modul în care firma sa s-a asociat cu Universitatea de Științe Agronomice pentru terenul de 224 de hectare pe care sunt construite mallul, IKEA și Ambasada SUA.
Care este contextul pieței
Potrivit Cushman & Wakefield Echinox, peste 750.000 de metri pătrați de spații de retail sunt în construcție sau planificare la nivel național, cu livrare programată până în 2029. Dacă toate proiectele ajung la termen, stocul total de retail modern va depăși 5,6 milioane de metri pătrați, cu 16% peste nivelul actual.
NEPI Rockcastle, Iulius Group/Atterbury Europe, MAS RE/Prime Kapital, M Core sau Scallier sunt printre cei mai activi dezvoltatori, iar planurile de investiții vizează atât Bucureștiul, cât și orașele regionale precum Cluj Napoca, Brașov și Iași, cât și orașe terțiare.
Anul trecut au fost finalizați 208.000 metri pătrați de spații de retail, un volum cu 16% mai mare decât cel din 2024 și unul dintre cele mai ridicate înregistrate vreodată în România.
În 2025 au fost livrate 10 proiecte, reprezentând scheme noi sau extinderi ale unora deja existente, în București, Iași, Suceava, Arad, Ploiești, Hunedoara, Curtea de Argeș, Orăștie, Sibiu sau Cisnădie.
România a ajuns pe locul doi în regiune după volumul absolut al stocului de retail modern. Dar raportat la populație, cu 252 de metri pătrați de spații comerciale la mia de locuitori, România rămâne ultima din Europa Centrală și de Est, față de 435 mp în Slovacia, 365 mp în Cehia sau 359 mp în Polonia.
Datele financiare sunt preluate din bazele de date Termene.ro, pe baza bilanțurilor depuse la Ministerul Finanțelor. Datele pentru 2025 sunt preliminare.


































