Cât de profitabile sunt Titlurile Tezaur în 2025. Rentabilitatea investiției se apropie de 50%
În Articol
- Ministerul de Finanțe a lansat luni, 10 februarie, o nouă ediție a titlurile de stat denumite Tezaur. Este a doua ediție din acest an, 2025. Aceste titluri de stat nu pot fi cumpărate de persoane juridice, ci pot fi achiziționate doar de persoane fizice. Până pe 6 februarie, titlurile de stat pot fi achiziționate doar din Spațiul Virtual. După această dată, titlurile se pot cumpăra și de la oficiile poștale.
Românii pot investi din 10 februarie, în titlurile de stat Tezaur, cu maturități de 1, 3 și 5 ani, cu dobânzi anuale de 6,95%, 7,65% și, respectiv, 7,95%. În ianuarie, dobânzile oferite de stat erau de 7%, 7,5% și, respectiv, 7,8%.
Se observă că au crescut din nou dobânzile la titlurile de stat cu maturitate la 3 și 5 ani, dar a scăzut dobânda la titlurile de stat pe un an.
Titlurile de stat au valoare nominală de 1 leu și sunt în forma dematerializată, conform Ministerului de Finanțe.
„Titlurile de stat reprezintă o investiție sigură, cu o dobândă avantajoasă și neimpozabilă. În plus, avantajul investiției cetățenilor în titluri de stat este că dobânda plătită din bugetul de stat rămâne în țară, se duce în buzunarul românilor, iar cetățenii contribuie prin aceste împrumuturi la o construcție bugetară mai echilibrată. Mă bucură faptul că din ce în ce mai mulți români aleg să investească în titluri de stat și recomand tuturor ca începând de luni, să investească în titlurile de stat Tezaur.” a declarat viceprim-ministrul, ministrul Finanțelor, domnul Tánczos Barna.
Creșterea dobânzilor
Altfel spus, dobânzile de stat au dobânzi mai mari cu aproape 1% față de acum patru-cinci luni.
- Titlurile de stat Tezaur cu o maturitate de 1 an: au dobânzi mai mari de la 5,85%, în septembrie 2024, la 6,95 %, în februarie 2025.
- Titlurile de stat Tezaur cu o maturitate de 3 ani: au dobânzi mai mari de la 6,60%, în septembrie 2024, la 7,65%, în februarie 2025.
- Titlurile de stat Tezaur cu o maturitate de 5 ani: au dobânzi mai mari de la 7%, în septembrie 2024, la 7,95%, în februarie 2025.
Cât se câștigă cu o investiție de 10.000 de lei
Am calculat situația în care o persoană fizică achiziționează titluri de stat în valoare de 10.000 de lei.
În cazul în care alege ca investiția să fie doar pe un an (la o dobândă anuală de 6,95%), investitorul primește după un an pentru investiția inițială de 10.000 de lei:
- 10.695 de lei
În cazul în care alege ca investiția să fie pe 3 ani (la o dobândă anuală de 7,5%), investitorul primește după 3 ani pentru investiția inițială de 10.000 de lei:
- 12.475 de lei
În cazul în care alege ca investiția să fie pe 5 ani (la o dobândă anuală de 7,8%), investitorul primește după 5 ani pentru investiția inițială de 10.000 de lei:
- 14.659 de lei
Alte avantaje ale investiției în Programul Tezaur
Veniturile obținute din investirea în titluri de stat lansate de Ministerul Finanțelor sunt neimpozabile.
Dobânda este anuală, plătibilă la termenele prevăzute în prospectul de emisiune. De asemenea, titlurile de stat emise în cadrul Programului Tezaur sunt transferabile și se pot răscumpăra în avans.
În plus, un investitor are libertatea de a efectua una sau mai multe subscrieri în cadrul unei emisiuni. Investitorii au posibilitatea anulării subscrierilor deja efectuate doar în perioada de subscriere, prin depunerea unei cereri.
Sunt eligibile persoanele fizice care au împlinit vârsta de 18 ani la data efectuării subscrierii. Fondurile obținute de Ministerul Finanțelor în calitate de emitent, ca urmare a emisiunii de titluri de stat, vor fi utilizate pentru finanțarea deficitului bugetar și refinanțarea datoriei publice.
Prospectul de emisiune și orice eventuale modificări ale acestuia sunt publicate la secțiunea Datorie publică, www.posta-romana.ro.
De unde și cum pot fi cumpărate titlurile de stat Tezaur
Între 10 februarie 2025 – 6 martie 2025 online, numai de către persoanele fizice care sunt înregistrate în SPV pentru titluri lansate prin intermediul unităților Trezoreriei Statului.
Operațiunile care pot fi realizate online sunt: deschidere cont de subscriere pe numele investitorului la o unitate a Trezoreriei Statului selectată, subscriere titluri de stat TEZAUR, virament al sumelor din contul de subscriere al investitorului către un cont bancar. Pentru mai multe detalii cu privire la subscrierile online accesați Ghid Tezaur online și Tezaur online;
Între 10 februarie 2025 – 7 martie 2025 de la sediul unităților Trezoreriei Statului;
Între 10 februarie 2025 – 6 martie 2025 în mediul urban și 10 februarie 2025 – 5 martie 2025 în mediul rural, prin subunitățile poștale ale C.N. Poșta Română S.A.
Ghid pentru cei care vor să economisească prin intermediul Tezaur.