Activități ale agențiilor de publicitate
Activități de arhitectura
Comerț cu amănuntul al echipamentului pentru telecomunicații in magazine specializate
Activități de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea
Lucrari de pregatire a terenului
Alte forme de invatamant n.c.a.
Activități de organizare a expozitiilor, targurilor si congreselor
Activități de studiere a pieței si de sondare a opiniei publice
Comerț cu ridicata al materialului lemnos si al materialelor de construcții si echipamentelor sanitare
Invatamant in domeniul cultural (limbi straine, muzica, teatru, dans, arte plastice, etc.)
Comerț cu amănuntul al incaltamintei si articolelor din piele, in magazine specializate
Fabricarea de mobila n.c.a.
Tăierea, fasonarea si finisarea pietrei
Fabricarea de instrumente optice si echipamente fotografice
Alte activități recreative si distractive n.c.a.
Fabricarea biscuitilor si piscoturilor; fabricarea prajiturilor si a produselor conservate de patiserie
Comerț cu ridicata nespecializat
Lucrari de construcții a cladirilor rezidentiale si nerezidentiale
Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din pluta, paie si din alte materiale vegetale impletite
Cultivarea legumelor si a pepenilor, a radacinoaselor si tuberculilor
Județul Bihor este situat în nord-vestul țării, la granița cu Ungaria.
Conform recensământului din 2021 populația rezidentă a județului a fost de 551297 de locuitori, în scădere cu 4.19% față de cel din anul 2011.
Din punct de vedere economic, conform modulului PASP (Prospectare Analiză și Studii de Piață) al portalului www.termene.ro , rezultă că în anul 2022 activitatea a fost susținută de 29,449 de firme care au realizat o cifra de afaceri netă de 54,636,766,405 lei, în creștere cu 43.57% fată de anul 2019. Profitul net realizat în 2022 a fost de 5,070,650,586 lei, adică cu 49.94% în creștere decăt în anul 2019.
După mărime, firmele active fiscal se încadrează astfel: 24788 micro, 1761 mică, 300 mijlocie, 52 mare.
După forma de organizare juridică 29102 sunt SRL, 196 S.A., iar restul au o altă formă de organizare.
După cifra de afacere, conform modulului PASP primele 3 poziții sunt ocupate astfel:
Top-ul celor mai profitabile firme din județ este următorul:
În privința numărului de angajați, topul este realizat de următoarele companii"
Oradea a fost capitala regiunii Crișana între anii 1960-1968.
Grupa CAEN care aduce cele mai mari venituri în acest județ este 494 - Transporturi rutiere de marfuri si servicii de mutare.